Balonla Beş Hafta Kitap Özeti

  • 05 Mayıs 2016
  • 597 kez görüntülendi.
Balonla Beş Hafta Kitap Özeti

Balonla Beş Hafta Kitap Özeti

Doktor Samuel Fergusson çok gen yaşta birçok yeri gezmişti.O ünlü kaşif her zaman macerayı ve yenilikleri sevmişti ,bilim onun hayatıydı doktor Londra’daki küçük evinde yalnız yaşıyordu.

Doktor Fergusson’nun babası deniz kuvvetlerinin değerli bir kaptanıydı oğlunun tehlikelerle dolu maceralı hayatını desteklerdi.Babasının ölümünden sonra da genç kaşif Samuel Fergusson yeni hayaller peşinde koşmaya devam etti.Karşılaştığı tüm aksaklıklara rağmen hep neşeliydi. Açlık ,susuzluk,uykusuzluk nedir bilmezdi.Bir şeye karar verdi mi onu mutlaka yapardı.Doktor Fergusson daha önce kimsenin yapmaya cesaret edemediği bir şeyi planlıyordu.Henüz tamamlanmamış bir Afrika haritası vardı.Birçok kaşif bunun için hayatını kaybetmişti.Bu cesur kaşif Afrika’yı balonla doğrudan geçebileceğini düşünüyordu.

Yolculuk hazırlıkları Londra’da başladı. Dick Kennedy doktorun en yakın arkadaşıydı.Sanki onun diğer parçası gibiydi.Dick Kennedy açık sözlü,kararlı kelimenin tam anlamıyla  gerçek bir İskoçyalıydı. Edinburgh yakınlardaki küçük bir kasabada yaşıyordu.Oldukça iyi bir avcı balıkçı ve azimli bir sporcuydu.İki arkadaş aynı amaç doğrultusunda çalışırken Hindistan da tanışmışlardı.Arkadaşı Londra’ya dönmek üzere kendisinden ayrıldığında Kennedy şu anda hangi projeler üzerinde çalıştığını düşünüyordu.Nitekim bir sabah gazetede bu sorusuna cevap alacak makaleyi okudu.Aman Allah’ım diye bağırdı çılgın adam bir balonla Afrika’yı geçmek mi bir bu eksikti.Demek son iki yılını bununla uğraşarak geçiriyordu dedi.

O gece Keneedy son derece öfkeliydi.Ve aynı zamanda da heyecanlıydı.Hemen trene binerek Londra’ya geldi.Bir fayton onu doktorun greek  caddesindeki küçük evinde getirdi.Samuel Fergusson ‘un Joe adında uşağı vardı. O mükemmel bir arkadaştı .Kendini hiçbir karşılık beklemeden efendisine adamıştı.Asla yakınmaz ve hiçbir zaman içindeki hizmet heyecanı sönmezdi Fergusson ona güvenirdi ve bunda haklıydı da dürüst ve az bulunur bir insandır Joe.Fakat diğer taraftan  Doktor da Joe için bulunmaz bir efendiydi. Bir gün Joe Dick ve doktor zanzibara gideceklerdi.Gezginler gemiye bindiler.Kaptan ve subayları onları büyük bir saygıyla karşıladılar.Doktor  çok sakindi.Düşündüğü tek şey yolculuğuydu Dick ise heyecanlıydı ama bunu belli etmemeye çalışıyordu. Joe ise coşkuluydu ve heyecanını komik sözlerle bastırmaya çalışıyordu.Kalabalık bir şekilde gittilerve Zanzibar’da çok güzel bir hayat yaşadılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gulperi dedi ki:

    Hiç beğenmedim😦

BİR YORUM YAZ