Hangi borçların silineceği, hangi borçlara af geleceği belli oldu.

Son dakika haberi geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden gelen son dakika açıklamasında yapılandırma kanun teklifinin tam metnine yer verildi. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 10’uncu maddesinde hangi borçların silineceğine yer verildi. O madde şu şekilde:

“Maddenin birinci fıkrasıyla, amme borçlusu adına tahakkuk etmiş, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince 6183 sayılı Kanun kapsamında takip edilen alacaklardan; vadesi 31/12/2022 tarihinden (bu tarih dâhil) önce olduğu hâlde 1/1/2023 tarihi itibanyla ödenmemiş ve tüm tahsil daireleri itibarıyla asli ve fer’i toplamı 2.000 Türk lirası ve altında bulunanların tahsilinden vazgeçileceği düzenlenmiştir. Madde kapsamında yapılacak terkin işlemlerinde amme borçlusu adına tahakkuk etmiş borçlar esas alınacak borçlunun müteselsil sorumluluk veya ikincil sorumluluklar kapsamında ödemesi gereken tutarlar dikkate alınmayacaktır. Ayrıca, 2000 liralık tutarın tespitinde 1/1/2023 tarihinde vergi dairesi kayıtlarında bulunan tutar esas alınarak terkin işlemleri gerçekleştirilecektir”

6183 SAYILI KANUN KAPSAMINDAKİ BORÇLAR HANGİLERİ?

6183 sayılı kanuna baktığımızda bu kapsamda yer alan borçlar şu şekilde oldu:

devlete
il özel idarelerine
belediyelere ait vergi,
resim,
harç,
ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı,
vergi cezası,
para cezası gibi asli;
gecikme zammı,
faiz gibi fer`i amme alacakları

YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kanun meclise sunuldu. TBMM’ye sunulan kanunun önümüzdeki hafta meclisten geçerek bir sonraki hafta yürürlüğe girmesi bekleniyor. Şubat ayının ortasında yapılandırma başvurusu başlayacak. Daha sonra borçlar silinecek.

Borçların silinmesi için herhangi bir başvuru olmaz. Otomatik olarak sistemden borçlar silinir.

TÜM BORÇ MU YOKSA AYRI AYRI BORÇLAR MI SİLİNECEK* TEK TEK BORÇ 2 BİN ALTI , TOPLAM BORÇ 2 BİN TL’NİN ÜSTÜNDEYSE NE OLUR?

Edinilen bilgilere göre tüm borçların toplamı 2 bin TL’nin altındaysa silineceği öğrenildi. Sizce tek tek mi yoksa tüm borçlar mı kapsamda olmalı?

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasan dedi ki:

    Genel sağlık sigortasını mecbur kıldı cumhur başkanı hiç bir işe yaramıyor ne emeklilikten ne muayene ne ilac alımında bide üstüne sgk lı olduğum halde genel sağlık sigortası borcu çıkardı şimdi de o borcu silmiyor 2bin tl borcu silse ne olacak kol kadar geçirdikten sonra geri kalan borcu nasıl odeyecez peki şuan ki zamlı geçim sıkıntısı yaşarken onu hiç düşünme gereğinde bulunmuyor kimse güya milletin vekilleri bedavaya yiyilar iciyolar arada yalandan kavga ediyorlar ama milleti dusuneceklerine zenginin ve kendi ceplerini düşünüyorlar nasıl daha fazla zengin ederiz diye

BİR YORUM YAZ