Elinde 1 TL’lik bu bozuk paradan olanlara müjde: 8 bin 500 liraya alıcı buluyor.

2018 yılında darphane tarafından basılan 1 liradan eğer cebinizde, evinizde varsa yaşadınız. Bu paralar şimdi piyasada asgari ücret kadar para ediyor. Bu paraların meraklısı her geçen gün artarken parayı almak isteyenler, satıcılara asgari ücrete kadar ödeme teklif ediyor.
Resim


24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Darpahe bir para bastı. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlama hatıra parası” olarak basılan söz onusu paradan 10 bin tanesi internet siteleri üzerinden satışa sunuluyor. Sözcü gazetesi yazarı Yücel Arı kaleme aldığı yazısında Darphane tarafından basılan bu paranın bazıları, yemin törenine katılan isimlere verildi. Kalanı da dağıtıldı.
Resim
Artı konu ile ilgili yayınladığı yazıda şu ifadeleri kullandı:

“Darphane Erdoğan’ın şerefine yine hatıra 1 liralıklar bastı. Bir kısmı ağır konuklara dağıtıldı, geri kalanlar? Onlar kapışıldı.

Üç gündür arıyorum, Darphane’nin resmi sitesini didik didik ettim, yok. Kaç tane basıldı, kaça satıldı o bile belli değil.

Hatıra olarak bir tane alıp saklayacağım kalmamış.

Bu beş yılda öyle bir şey var ki ne dolara benziyor artışta, ne altına, ne benzine, ne kripto paraya, ne kupon araziye!

Rekorların tümü onda…
Resim
Şu kadarını söyleyeyim 2018`de 1 liraymış…

Bildiğiniz gibi 1 lira bakır, nikel ve çinkodan oluşuyor. Tura’nın ön yüzünde 9 Temmuz 2018 tarihli ve üzerinde “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” yazan bir saray kabartması bulunmaktadır. Diğer yüzünde ise 1 Türk Lirası yazıyor.

Darphane 50.000 kopya bastı. Bunların bir kısmı o gün yemin törenine katılanlara hatıra olarak dağıtıldı.

İşte o 1 liranın bugünkü değeri para koleksiyonu mezatlarında, ikinci el piyasasında 8 bin 499 lira! İnanmayan girer internete, “Karaca Koleksiyon Recep Tayyip Erdoğan göreve başlama hatıra parası” yazıp, kendi gözleriyle görür”

İlan ayfalarına bakıldığında bu 1 TL’lik paranın ciddi fiyatlara satışa çıkarıldığı görülüyor. Elinde bu parası olanlar, bunu bu şekilde starak asgari ücrete kadar para kazanıyor.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ