10 bin POMEM, 2500 PMYO ve 1000 polis fakültesi olmak üzere bu sene 13 bin 500 polis alımı yapılacak.

Polis Akademisi Başkanlığı kaynaklarından aldığımız son bilgilere göre bu sene EGM bünyesine 13 bin polis alımı yapılacak. Alınacak adayların 12 bin 500’ü polis memuru olarak istihdam edilecek. Kalan 1000 kişi ise komiser yardımcısı olarak eğitilmek üzere polis fakültesine alınacak.

POMEM SINAV VE MEZUNİYET ŞARTI

POMEM’lere 10 bin polis alımı kadro ihdası oldu. Geçen aylarda yapılan kadro ihdasının ardından bu alımın 2023 yılında olacağı öğrenildi. Bu sene yapılacak alımda adayların en az ön lisans mezunu olması şartı var. Ön lisans adaylardan KPSS 65 puan şartı istenecek. Lisans mezunlarının ise KPSS’den en az 60 alması gerekiyor. Sizce KPSS puan şartı kaç olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Alımın Eylül ayında yapılması bekleniyor. EYT, ek gösterge nedeniyle yaşanan personel sıkıntısı nedeniyle POMEM polis alımının daha erkene alınabileceği belirtiliyor.

PMYO 2500 POLİS ALIMI SINAV VE MEZUNİYET ŞARTI

PMYO, 2 yıllık polis okulu demek. Lise mezunlarından yapılan alıma başvuru yapmak isteyenlerin YKS’de TYT oturumuna başvuru yapması gerekmektedir. TYT 250 ham puan şartı ile yapılacak alımda adaylar, daha sonra spor ve sözlü mülakat aşamalarına alınacak. Bu alım YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayacak. Ağustos ayında başvurular başlayacak.

POLİS FAKÜLTESİ 1000 KOMİSER YARDIMCISI ALIMI

Polis Fakültesi bu sene kuruldu. İlk defa kurulan polis fakültesine lise mezunlarından yetiştirilmek üzere komiser yardımcısı alımı yapılacak. Alınacak adaylar 5 yıllık eğitimden sonra EGM bünyesinde komiser yardımcısı olarak göreve başlayacak. Söz konusu alıma başvuruların lise mezunlarından TYT ve AYT puanı ile yapılması bekleniyor. Bu sene ilk defa yapılacak alımda taban puanlar henüz belli değil. Başvurusu Ağustos ayında başlayacak.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat dedi ki:

    Ön lisans, KPSS taban puanı 50 olmalı.

BİR YORUM YAZ