“Kira ve ev fiyatları düşecek”

Son dakika açıklaması. Gaziantep’te katıldığı programda açıklama yapan VCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerden sonra kira fiyatlarının üzerine gideceklerini söylerken ev sayısının da artırılarak hem kira fiyatlarının düzenleneceğini hem de ev fiyatlarının dengeleneceğini söyledi.

Hala çöülmesi gereken sıkıntılar olduğunu söyleyerek açıklamasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide yaşanan dalgalanma ile birlikte yaşanan fiyat artışlarının düzenleneceğini, özellikle konut fiyatlarında ve kiralarda yaşanan artışlara müdahale geleceğini söyleyen Erdoğan, “Son yıllarda ekonomide yaşanan dalgalanmaların yol açtığı fiyat artışları, bu sıkıntıların başında geliyor. Bilhassa konut fiyatları ve kiralar, ülkemizin hemen her yerinde, gerçekten can sıkıcı seviyelere geldi. Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan depreme kadar, bu yükselişi tetikleyen pek çok sebep olduğunu biliyoruz. Ama yine de karşımızdaki tabloyu kabul edemeyiz. Bu sorunun çözümü için iki ayrı kanalı birlikte kullanacağız. Birincisi, makul ve orantılı hiçbir sebebi olmadığı halde sırf açgözlülükten fahiş kira artışı yapanlarla. Tekrar göreve devamda bunların ümüğünü sıkacağız, ümüğünü. İkinci ve asıl çözümümüz, gerek TOKİ kanalıyla gerek özel sektörü teşvikle konut arzını hızla artıracak tedbirler alacağız. 1+1, 2+1 gibi konutlarla vatandaşımızın bu ihtiyacını gidereceğiz” dedi.

KİRA FİYATLARI

Kira ve ev fiyatalrının dengelenmesinde TOKİ’nin rolüne değinen Erdoğan, 500 bin konut ve 1 milyon arsaya değinerek, “Kentsel dönüşüm projeleriyle, mesela İstanbul’da 5 yılda inşa edeceğimiz 1,5 milyon yeni konut bunun bir parçasıdır. Diğer şehirlerimizde de benzer projelerle orta ve uzun vadede konut varlığımızı artırarak, kira fiyatlarındaki şişkinliği de ortadan kaldırmakta kararlıyız. Gıdada benzer çalışmalar yapacağız” dedi.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ