Faiz kararı sonrası dolar tahmini açıklandı.

Önceki gün beklenen açıklama geldi ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizleri 50 baz puan düşürdü. Yüzde 9 seviyesinden yüzde 8.5 seviyesine indirilen faiz kararından sonra dolar hakkında son dakika açıklaması geldi.

Geçen gün Fed tutanakları da açıklandı. Fed tutanaklarının açıklanmasından sonra faiz indirimi kararının gelmesi ile birlikte dolar TL’de yükseliş beklentileri artmaya başladı. Açıklanan Fed tutanaklarına baktığımızda enflasyon rakamlarının yüzde 2 seviyesine kadar gelene kadar kısıtlayıcı politikaların devam etmesi gerektiğine yer verildi. Bazı Fed üyelerinin 50 baz puanlık faiz artırımı .istediği, ancak genel görüşük 25 baz puanlık faiz artırımı yönünde olduğu bildirilirken kısıtlayıcı politikaların devam edecek olması, dolar kurunda yukarı çıkışı tetikledi.

Dün açıklanan faiz indirimi kararından sonra TL’nin savunmasının daha da zayıflaması anlamına geliyor. Dolar TL’de dış yardımlarla ve içeride yapılan müdahale ile birlikte denge sağlanıyor. Ancak faiz indirimi gelmesi sonrası dolar kurunda bir patlama etkisinin kaçınılmaz olduğu bildirildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Öyle ki enflasyon açısından dolar/TL önemli bir faktör. Dışa bağımlı ekonomide kur arttıkça halkın üzerindeki maliyet yükü artar. FED ve TCMB kararları, Türk halkının enflasyonla mücadelesinin devam edeceğini gösteriyor” denildi.

DOLAR NE OLDU?
Merkez Bankası’nın faiz indirim kararından sonra dolar kuru sabit şekilde devam etti. Dolar 18.87 TL.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ