Kira sözleşmeleri artık e devlet üzerinden yapılacak.

Kayıt dışı ile ekonomiyle mücadele için önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Gelen son dakika açıklamasında kira sözleşmeleri ile ilgili düzenleme planlandığı ve 2024 yılı sonuna kadar yapılacak düzenleme ile artık kira sözleşmelerinin e devlet üzerinden yapılacağına yer verildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 300 ‘e yakın kuruluş ile işbirliği yaptı ve yapılması planlanan 900 öneriyi kabul etti. Bu öneriler değerlendirmeye alındı ve 2023 ile 2024 yıllaır arasında Kayıt Dışı Ekonomiyle mücadele Eylem Planı hazırlandı.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında yapıulan çalışma ile ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı, “Rekabet gücünü artırmak, vergi kaybının önüne geçerek sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve gelir dağılımını daha adaletli bir yapıya kavuşturmak için kayıt dışı ekonomiyle mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

Düzenlemeye baktığımızda 2025 yılının sonuna kadar kayıt dışı ekonomi için 44 eylemin tamamlanacağına yer verildi.

KİRA SÖZLEŞMELERİ E DEVLET’TE

Bu program kapsamında kira sözleşmeleri artık e devlet kapısı üzerinden yapılacak. Düzenlemeye göre karar alma süreçlerini desteklemek , risk analizi çalışmaları yürütmek için kira kontratlarının elektronik ortamda düzenleneceğine yer verildi. Düzenleme 2024 yılına kadar tamamlanacak ve sene sonunda yürürlükte olacak.

Düzenleme kapsamında yapılacak diğer değişiklikler ise şu şekilde;

Sebze ve meyvede kayıt dışılığının önlenmesi için Hal Kayıt Sistemi gelecek ve gıda için ürün takip sistemi oluşturulacak.

Tütün ve alkol ürünleri, akaryakıtta kaçakçılığın önlenmesi için de yeni adımlar atılacak.

İşverenler ödemelerini bankalar üzerinden yapacak.

Kayıt dışı işçi çalıştıranlar kamu ihalelerine katılamayacak.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ