Muhtarlık sistemi kaldırılmalı mı? Tartışması başladı.

Dün yapılan seçimler sonuçlandı ve kesin olmayan sonuçlara göre CHP 1. parti olarak sandıktan çıkarken AK Parti 2. sırada yer aldı.

Seçimler sonuçlandı ancak tartışmalar bitmedi. Tüm kanallarda seçimler konuşulmaya devam edilirken en çok tartışılan sistem muhtarlık sistemi oldu. Ülke genelinde 50 bin muhtar seçimi yapıldı ve bu seçimlere dün bazı yerlerde kan bulaştı.

Yaşanan birçok olayda 1 kişi ölürken çok sayıda kişi ise çeşitli yerlerinden yaralandı.

MUHTARLIK TARTIŞILIYOR

Yapılan seçimlerden sonra sosyal medya üzerinde muhtarlık sistemi tartışmaya açıldı. Biz de finans7 olarak yaptığımız paylaşımda takipçilerimize bu sistemin kaldırılıp kaldırılmaması konusunu sorduk. Yüksek çoğunluk, hatta hemen hemen tüm takipçilerimiz, sistemin kaldırılması gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRET ALIYORLAR: MALİYET 40 BİN LİRAYI GEÇİYOR

Muhtarlar geçen yıllarda yapılan düzenleme sonrası artık asgari ücret düzeyinde maaş alıyorlar. Sigorta giderleri de dahil edildiğinde maliyet 22 bin lira oluyor.

Bu sadece maaş. Bunun yanı sıra her muhtarın bir binası var ve bunun elektriği suyu var. Bunlar da eklenince muhtarın aylık maliyeti 40 bin liraya kadar çıkıyor.

Şimdiki para ile hesaplama yapıldığında 50 bin muhtarın maliyeti, aylık 2 milyar TL seviyesinde.

5 yıllık görev süresine göre hesaplama yapıldığında ise 120 milyar liralık maliyet karşımıza çıkıyor.

E DEVLET ÇIKTI: KÖYLER HARİÇ KALDIRILSIN

E devlet sisteminin gelmesi sonrası hemen hemen kimse muhtarlıklara gitmiyor. Bu nedenle köyler haricinde muhtarlıkların kaldırılması talep ediliyor. Sizce kaldırılmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ