Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği asgari ücret zammında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İlk toplantının yapılmasına sayılı saatler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Vedat Bilgin’den asgari ücret açıklaması geldi. İşte son dakika haberinin detayları finans.com’da…

Yarın yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den dikkat çeken asgari ücret açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümet-işçi-işveren mutabakatına işaret ederken, Bakan Bilgin ise, “Ortalamayı yukarı taşıyan asgari ücret politikası izliyoruz” mesajını verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE BAKAN BİLGİN’DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yarın gerçekleşecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı öncesi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Asgari ücrette işverenlerle anlayış içinde hareket ettik. Son dönemde asgari ücret tespitinden vergi dilimlerinin belirlenmesine kadar işverenlerimizle iş birliği yaptık. İşçi-işveren arasındaki diyalog güçlü olmadığı zaman sosyal huzursuzluk yaşanması kaçınılmazdır”

“ORTALAMAYI YUKARI TAŞIYAN ASGARİ ÜCRET POLİTİKASI İZLİYORUZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise “İşverenler TİSK’i kurduğu zaman, onların karşısında üretim sürecinin diğer vazgeçilmezi emeği görüyoruz. TÜRK-İŞ var. HAK-İŞ var, DİSK var. İşçi ve işveren sendikaları günümüzün kurumsal işletme yapısı içerisinde fevkalade önemli bir barışı tesis eden kurumlardır. Nedir bu barış? Sosyal barış. Sosyal barış, bir mücadelenin sonunda inşa edilir. Dolayısıyla sosyal barışı inşa eden bir taraf olarak TİSK’i, diğer taraf olarak da emeği yani işçi sendikalarımızı eşit eksende görüyoruz. Sosyal devlet, bu iki kuruluşu birlikte ele alan, bu iki kuruluş arasındaki mevzuatı düzenleyen ve sosyal politikaları geliştiren bir yerdedir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde geçen yıl uyguladığımız asgari ücret politikası fevkalade önemlidir. ‘Asgari ücret temel ücret oldu’ diye bir eleştiri var. Bu bilgisizliğe dayanan bir eleştiri. Asgari ücretli oranı şu anda yüzde 37. Asgari ücretin şöyle bir etkisi var. Biz asgari ücreti artırdığımız zaman reel ücretler de yeniden ayarlanıyor. Dolayısıyla ortalamayı yukarıya doğru taşıyan bir asgari ücret politikasını izlediğimizi belirtmek isterim.” dedi.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Yeni asgari ücretin 27-28 Aralık tarihlerinde açıklanması bekleniyor.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ