Küçük Prens Kitap Özeti

  • 27 Ağustos 2016
  • 471 kez görüntülendi.
Küçük Prens Kitap Özeti

Küçük Prens Kitap Özeti

 

 Küçük Prens isimli kitap, Yazar Antonie De Saint Exupery tarafından 1943 yılında Newyork’ta bir otel odasında yazıldığı söylenmektedir. Başarılı bir pilot olan Fransız yazar, Küçük Prens isimli başka bir gezegenden olan küçük bir çocuğun kendi açısından büyüklerin davranışlarını ve kendince yanlışlarını bu kitapta derinlemesine anlatmaktadır.

             Küçük Prens isimli kitap, yazarın 6 yaşlarındayken Yaşanmış Öyküler isimli bir kitapta, avını yutan bir boğa yılanını anlatarak başlarken bundan etkilenerek fil yutmuş bir boğa yılanı çizmektedir. Yetişkinlere ise korkup korkmadığını sormaktadır. Resmi şapkaya benzeten insanlar korkmadıklarını söylerler. Çünkü hiç kimse onun fil yutan bir boğa yılanı olduğunu anlamamaktadır. Yetişkinler de bu küçük çocuğa tarih, coğrafya ve edebiyat gibi dallara yoğunlaşmasını söylerler ve yazarımızın resim yeteneği de bu şekilde kaybolmaktadır. Ancak bu küçük çocuk yıllar yıllar sonra büyür ve pilot olur. Sahra Çölü üstündeyken bir uçak kazası meydana gelir ve motorunun bir parçası bozulmuştur. Etrafta ise hiç kimse yoktur. Çölde çok kısıtlı imkanlarla kalmışken uzaklardan gelen ve bir koyun resmi çizmesini isteyen birinin sesiyle aniden uyanmaktadır.

             Küçük çocuk fil yutan boğa yılanını hemen çizer. Prens ise bu resmi beğenmez. Fil yutan bir boğa yılanını istemediğini söyler ancak pilot ise bu duruma şaşırır, çünkü kimse bu resmi hiç anlamamıştır. Birkaç denemede koyun çizerken pilotun resimlerimi prens beğenir ve Küçük Prens kendi hayatını anlatmaya çalışır. Biri sönmüş üç volkan ve bir çiçek ile baobap ağaçlarıyla kaplı küçük bir gezegende tek başına yaşadığını iddia etmektedir. Küçük Prens yaşadığı yerden detaylarıyla uzun uzun bahsederken gezilerini de anlatmaktadır. Bu gezileri de değişik gezegenlerde yaşayan varlıklar ile insanlar ve bu insanların meslekleri, davranışları ile ilgili edindiği izlenimleriyle pilotumuza bu olayları anlatmaktadır.

             Küçük Prens bir yıl evvel dünyaya gezmek için geldiğinde şimdiki bulundukları yerde olduğunu söylemektedir ve Yazar Küçük Prens’in anılarını, fikirlerini ve yaşam hakkındaki düşüncelerini uzun uzun dinler ancak ayrılık vakti gelmektedir. Yazarın evine, Küçük Prens’in geldiği yere de dönme zamanı gelip çatmıştır. Pilot ise bu yaşadıklarını kimseye anlatmaz. Olaydan altı yıl kadar zaman geçtikten sonra küçük dostunu unutmamak için bu yaşadıklarını kaleme almaya karar vermektedir. Çocukların ve büyüklerin merakla okuyacağı ve kendilerine göre dersler çıkaracağı bu kitap okuması oldukça keyifli bir eser olarak bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Selin Öztürk dedi ki:

    Çok güzel özetlemişsiniz.. Teşekkürler..

  2. Masal dedi ki:

    Tebrik ederim. Çok güzel.

BİR YORUM YAZ