Mahir-On’ların Öyküsü Kitap Özeti

  • 08 Mayıs 2017
  • 136 kez görüntülendi.
Mahir-On’ların Öyküsü Kitap Özeti

Ülkemiz Cumhuriyet kurulduğundan bu yana, kalkınma ve ilerleme çabaları ile uğraşırken içte ve dışta çok farklı olaylarla mücadele etti. Haklı veya haksız çok canlar yandı ve bazıları da tarihimizde bir kara leke olarak kaldı. Bu kitapta Türkiye’nin fırtınalı bir döneminde fırtınalı bir gencin hayatını konu alıyor. 1960’lı yıllarda Üniversitelerden, fabrikalara; dağlardan tarlalara her yerde bir yangın vardı. 1960 yılların başı 1970’li yıllar arasında yaşanan sorunlara teorik olarak çözüm üretmeye çalışan bıyıkları yeni terlemiş delikanlılar vardı. Mahir Cayan o gençlerden biriydi.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Mahir Cayan, o dönemin sosyalist ve devrimci gençleridir. Bu isimler 1965 yılında başlayan devrimci gençliğin önde gelen isimleriydi. Grubun önderi Deniz Gezmiş 1971 yılında Amerikan filosunu protesto edip 4 askeri kaçırmasıyla haklarında tutuklama kararı çıkarılmış ve idama mahkûm olmuşlardı. Toplu olarak yakalanmayan bu isimler ayrı zamanlarda ayrı ayarı yerlerde yakalanmıştır. Mahir Cayan, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idamdan kurtarmak için eyleme geçmiş ve Kızıldere’de kuşatılmış ancak teslim olmak yerine ölmeyi seçmiştir.

Onlar tarih yazdılar, bu kitapta onları yazdı. Turhan Feyizoğlu’nun kaleme aldığı kitap Alfa Yayınlarından çıktı. 770 sayfa olan kitap 18,80 TL fiyatıyla raflardaki yerini aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ