Masal Oku Kısa Masal Özetleri

  • 24 Ekim 2021
  • 796 kez görüntülendi.
Masal Oku Kısa Masal Özetleri


Masal Okuma

Olağanüstülükleri, ders verici nitelikte okuruna ki genelde bu türün okuru çocuklardır, okurken zevk vermeyi, hayal gücünün sınırlarını zorlayarak onlara devamlı bir okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlar. O kadar çok masal örneği ile karşılaşmak mümkündür ki hangilerinin çocuklarımızın zevkine hitap ederek hayal gücünü besleyebileceği konusundaki en doğru seçimi yine onlara bırakmak gerekir. Peki, en çok tercih edilen masallar nelerdir, Çocuklar ne tür masal okumalı? Dilerseniz masal denilince akla gelen ve en çocuklarımızın tercih ettiği masallara bir göz atalım.

Ezop Masalları

Adından da anlaşılacağı üzere, Ezop tarafından anlatımı yapılan, hayvanların konuşturularak hikayeleştirildiği kısa masallardan oluşan fabl türünde ürünlerdir. Yunan kolu ile kısa bir süre içerisinde Dünya klasik masalları yerini almıştır. Yunan koluna dayanama nedeni ise, zamanında kulaktan kulağa yayılarak aktırılan fablların, 4. Yüzyıl içerisinde Yunan asıllı Demetrios isimli bir Yunan tarafından derlenerek, Latinceye çevrilmiş olmasıdır. Ezop’un olayları işleyiş tarzı Hayvanların birbirleri ile aralarındaki iletişime dayanan ve buradan yola çıkarak, yaşanan ilginç olayları fabl yani hayvanların karşılıklı diyalogları halinde ortaya konuşmasına dayanmakta ve bu yüzden fazlasıyla ilgi görmektedir.

La fontaine Masalları

Jaen De La Fontaine adında 7. Yüzyılda yaşamış Fransız bir yazarın, eserlerdir ve zamanla La fontaine masalları adını almıştır. Hayatını ormanlık bir alanda sürdürdüğü bilinen yazar buradaki yaşantısından ve hayvanlar ile kurduğu dostluklardan o kadar etkilenmiş ki bütün masallarında mekan olarak ormanı karakter olarak ise hayvanları tercih etmiş, kaliteli fabl örnekleri vermiştir.

Andersen Masalları

9. yüzyılda yaşamış olan Cheristian Andersen yoksulluk içinde geçirdiği hayatına rağmen hedeflerinde asla vazgeçmemiş. Bir çok edebi türde eser verdikten sonra, 30 yaşında Çocuk masalları adlı, fantastik hikayelerin yer aldığı kitabı yayınladı ve bu kitap kendi adıyla değil, yazarın adıyla yani Andersen masalları, Andersen’den Masallar olarak anıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ