Naci Görür bir şehri uyardı: Canlı fay üzerindeler.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür bir son dakika açıklamasında bulundu. Deprem konusunda genelline takipçilerine Twitter’dan seslenen Görür, bu sefer canlı yayına katıldı. Gazeteci Fatih Altaylı’nın YouTube programına katılan Görür, burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu ve Türkiye’deki deprem beklentisinin biraz daha değiştiğini söyledi.

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin pek çok şeyi etkilediğini söyleyen Görür, buradaki depremde hareket eden fayların herhangi bir levhanın deprem üretmesi olarak algılanmaması gerektiğini, bunların birbirine bağlı olan 3 levhanın ciddi şekilde hareket etttiğini söyledi. Görür açıklamasında, “En azından 7-7,5 metre hatta 10 metre. Bu levhaların bu kadar büyük boyutta hareket etmeleri onların yakın çevrelerindeki her şeyi etkiledi. Özellikle faylardaki stres alanını değiştirdi” dedi.

Açıklamasının devamında Görür, depremin diğer illerdeki depreme etkisini değerlendirdi ve “Stres, bir fayın kendi içindeki kayayı kırmak için ihtiyaç duyduğu kuvvettir. İşte bu levha hareketleri her fayın içine o kuvveti yükledi. Celal Şengör de aynı şeyi söyledi. Bu deprem olduktan sonra 7 Şubat’ta biz dedik ki ‘Hatay’a dikkat edin, Adana havzasına dikkat edin.’ 15 gün sonra Hatay’da 6.3 oldu. Adana’da da bazı depremler oldu. ‘Malatya’ya ve Elazığ tarafına da dikkat edin’ dedik ama Elazığ’da ben büyük bir sorun görmüyorum. Malatya Doğanşehir fayına ise dikkat edin diye özellikle altını çizdim. Tunceli Ovacık fayına doğru da dikkat etmek gerekiyor” değerlendirmelerinde bulundu.

BU İLLERDE DEPREM OLURSA ŞAŞIRMAM

Görür açıklamasının devamında deprem beklediği illeri duyurdu ve “Hatta Adana’da, Kayseri’de, Sivas’ta ve Bingöl’de deprem olursa şaşırmam. Hatta Hakkari ve Adıyaman arasında olursa da şaşırmam” dedi.

DEPREM ERKEN GELEBİLİR

Görür açıklamasının devamında Doğu Anadolu Bölgesindeki deprem riskine değindi ve “Yani şimdi Doğu Anadolu’daki deprem oluşturma periyodu yaklaşmış olan faylarda erken harekete geçme olabilir. Çünkü Doğu Anadolu; Avrasya’yla Arap Yarımadası arasında sıkışıyor” ifadelerini kullandı.

CANLI FAYIN ÜZERİNDE OTURAN ŞEHİR

Baız bilim insanlarının yanlış açıklamalar yaptığını söyleyen Görür, canlı fay uyarısı yaptı ve Kayseri’yi örnek göstererek, “Ama bazı insanlar yanlış cümleler kuruyor. Diyorlar ki mesela ‘Kayseri’de 7 büyüklüğünün üzerinde deprem olmaz.’ Kayseri halbuki canlı bir fayın üzerinde oturuyor. O fayın uzunluğu da 700 kilometre. Olmaz demek doğru değil” dedi.

CELAL ŞENGÖR İSTANBUL’U TERK ETTİ

Deprem konusundaki açıklamaları her zaman gündem olan Prof. Dr. Celal Şengör’ün İstanbul’u terk etme hamlesi ile ilgili açıklamada bulunan Görür, “Celal Şengör’ün İstanbul’u terk etmesi yanlış anlaşıldı. Sırf İstanbul’da farklılık oluşturulsun, yani bu iş ciddiye alınmıyor diye bu kararı almıştır. Gittiği yer de çok yakın yer Çanakkale’dir. Celal en az benim kadar ülkesini seven bir insandır. Ben Türkiye jeolojisini inanarak söylüyorum Celal’den önce ve Celal’den sonra diye ayırıyorum” ifadeleri ile konuyu değerlendirdi.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ