Ömer Seyfettin harem hikayesinin kısa özeti

  • 19 Ekim 2017
  • 580 kez görüntülendi.
Ömer Seyfettin harem hikayesinin kısa özeti

Ömer Seyfettin harem hikayesinin ana kahramanları çaktırmadan birbirlerini kıskanan Sermet adında bir adam ve Sermet’in karısı Nazan’dır.

Ömer Seyfettin harem hikayesinin kısa özeti

Nazan batılılar gibi yaşamaya düşkün onların adetlerini benimsemiş bir kadındır. Kadınlı erkekli karışık toplantıları ve yabancılar gibi giyinmeyi çok sever. Kocası Sermet ise karısının bu tür toplantılara, eğlencelere katılmasını erkeklerle senli benli olmasını kötüye yormakta ve karısının yakın arkadaşı Refi ile ilişkisi olduğunu düşünmektedir.

Halbuki Nazan gayet iyi düşünceli ve sadık bir insandır. Refi ile de bir ilişkisi yoktur. Nazan da Sermet’in Refi’nin karısı Meliha ile ilişkisi var zannetmekte ve kıskanmaktadır.

O devirde kadın ve erkekler fazla bir araya gelmediklerinden modernlik adına tertip edilen kadınlı erkekli kadınlı bu eğlenceler ve bu eğlencelerde kadın ve erkeklerin birbirlerine samimi davranışları çiftte kıskançlığı doğurmuştur.

Sermet’in kıskançlığı had safhaya ulaşınca karısını uyarma ihtiyacı hisseder. Karısı da ona karşılık verince kavga ederler ve ayrılırlar.

Sermet karısını sevdiği için ayrılık zor gelir ve çift bir yeniden araya gelerek modernlik olsun diye tertip edilen kadınlı erkekli eğlencelere katılmamaya karar verirler. Erkekler erkeklerle, kadınlar da kadınlarla eğlenecek böylece kıskançlık da ortadan kalkacaktır.

Fakat Nazan kocasının Refi’nin karısı Meliha ile ilişkisi olduğunu düşünmeye ve onu kıskanmaya devam eder. Sermet bunu itiraf etmediği için bir oyun planlar.  Nazan Refi’yi Sermet de Refi’nin karısını haremine davet eder.

Bu oyunun sonunda çift boş yere kıskançlık yaptıklarını anlarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ