Simyacı Kitap Özeti

  • 03 Eylül 2016
  • 158 kez görüntülendi.
Simyacı Kitap Özeti

Simyacı Kitap Özeti

 

Simyacı bir arayışın ve yazgının hikâyesidir. Paulo Coelho adı geçtiğinde onun eskiden şarkı sözleri yazdığını çok kimse bilmez ama ilk akla gelen onun yazdığı bir kitap plan Simyacı olacaktır. Okuyanların birbirine ısrarla tavsiye edeceği, kütüphanesinde yer almasıyla övüneceği bir kitaptır Simyacı. Yazarın üçüncü kitabı olan Simyacı, yazıldığı 1988’den beri bir fenomen haline gelmiş ve ilk altı yıl içinde tam 42 ülkedeki satış sayısı 7 milyonu aşmıştır. Okuyanlar tarafından çok beğenilmiş ve klasik kitaplar arasına girmeye hak kazanmıştır.

 

            Kitabın ana karakterlerinden biri olan Endülüslü çoban Santiago hayatındaki her şeyi geride bırakıp İspanya’dan yola çıkarak Mısır Piramitleri eteklerine gitmiştir. Bu bir macera gibi görülse de aslında felsefi bir arayıştır. Babası okulu terk eden ve gezgin olmayı aklına koyan Santiago’ya izin vermiş, bir miktar para verip göndermiştir. Gönderirken verdiği öğütler Santiago’nun arayışının sonunu adeta en baştan göstermiştir. Zorlu bir yolculukla Mısır Piramitlerine ulaşacaktır. Aslında İngiliz arkadaşıyla birlikte Simyacı’ya ulaşmaya çalışmaktadırlar. Simyacı geleceği görme yetisine sahip olan, yaşamın şifrelerini çözmüş olan bakırı ve kurşunu rahatlıkla altına çevirme gücü olan, herkesten farklı bir olgunluğa kavuşmuş güçlü ve gizemli bir kişiliktir. Bu hikâye de masalımsı bir hikâyedir. Santiago yazgısına doğru sürüklenmektedir.

 

            Santiago Simyacı’ya ulaşmaya çalışırken Fatima adında bir kıza âşık olmuş, evlenme teklifinde bulunmuştur. Fatima’dan kısa bir süreliğine vedalaşarak ayrılmış yeniden yola koyulacaktır. Sonunda bir manastırda Simyacı’yı bulup, kurşunun altına dönüştüğüne de tanık olacaktır. Simyacı’nın ona verdiği bir miktar altınla yeniden yola çıkacaktır. Bir hazine aramaktadır ve zor olsa da onu da bulmuştur. Hazine İspanyol altınlarıyla doludur. Bunun ardından yeniden Fatima’ya dönmek isteyecektir. Bu arada Salem kralından mutlulukla ilgili esaslı bir ders almıştır.

 

            Simyacıyı okuyan kendi yaşam yolunun da aydınlandığını hissedecektir. Kitabın verdiği mesaja göre isteklere kavuşmanın yolu kararlı olmak, karşılarına çıkacak engelleri aşmaya çalışmak ve izleri takip etmekten geçmektedir. Kitap akıcı bir şekilde yazılmış, olaylar örgüsü hazırlanmıştır. Okuyana bir çeşit nasihat vermekte, bilinmeyen ama ulaşılmak istenen konularda kılavuzluk yapmaktadır. Paulo Coelho’nun unutulmaz kitaplarından biri olan Simyacı tekrar okunası konusuyla akıllarda yer edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ